Η ερυθρολευκη ενημερωση σας αλλαξε διαδυκτιακη τοποθεσια. Καθημερινη ερυθρολευκη ενημερωση στο νεο και συγχρονο www.piraeusplanet.gr

Προσφατες δημοσιευσεις

Σάββατο 9 Μαΐου 2015

Ολυμπιακός - Πανελευσινιακός 104-55

Παίζοντας κατά διαστήματα θεαματικό μπάσκετ, ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Πανελευσινιακό στο ΣΕΦ με το επιβλητικό σκορ 104-55 και πλέον στρέφει την προσοχή αποκλειστικά στο Final-Four. Πρώτος αντίπαλος στα playoffs του πρωταθλήματος ο Κόροιβος.

Ο πρώτος γύρος του ελληνικού πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει εύκολα τον Πανελευσινιακό στο ΣΕΦ με σκορ 104-55, παίζοντας κατά διαστήματα θεαματικό μπάσκετ.
Οι Πειραιώτες τερμάτισαν στη πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, θα έχουν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs και αντίπαλος τους στον πρώτο γύρο θα είναι ο Κόροιβος Αμαλιάδας. Πλέον, οι ερυθρόλευκοι στρέφουν την προσοχή τους αποκλειστικά στο Final-Four της Μαδρίτης και στον ημιτελικό κόντρα στη ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση, όντας "καυτοί" στο ξεκίνημα από την περιφέρεια (4/5τρ) και ιδιαίτερα αποτελεσματικοί μέσα στο καλάθι (31/42δ, 10/28τρ, 12/20β). Ο Ολυμπιακός έπαιξε ομαδικό μπάσκετ, μετρώντας 31 (!) τελικές πάσες, έχοντας θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (31/9), ενώ κυριάρχησε και στα ριμπάουντ (52-33), με τον αντίπαλο όμως να του παίρνει και 13 επιθετικά.
Οι Πειραιώτες έπαιξαν εξαιρετική άμυνα (8 μπλοκ), πίεσαν ασφυκτικά τον αντίπαλο τους, επέβαλαν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι και κυριάρχησαν στο παρκέ, κάνοντας ξέσπασμα στη τελευταία περίοδο (31-7), εκτοξεύοντας τη διαφορά της νίκης τους στο +49 (104-55). Ο κόουτς Σφαιρόπουλος μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του.

Ο Σλούκας ήταν ο MVP του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση, παίρνοντας μπρος κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, τελειώνοντας το ματς με 14 πόντους (4/4δ) και 5 ασίστ. Εξαιρετικό ματς από τον Αγραβάνη που συνείσφερε παντού (13π, 4/5δ, 3ρ, 2ασ, 2κοψ), μπήκε δυνατά στο παιχνίδι ο Πρίντεζης (14π, 4/7δ, 2/3τρ), ακόμη μία καλή εμφάνιση από τον Σπανούλη (11π, 6ασ), προσφέροντας τα μέγιστα δημιουργικά μαζί με τον Μάντζαρη (6π, 5ασ, 2κλ).
Ο Παπαπέτρου έκανε καταπληκτική δουλειά στα ριμπάουντ μαζεύοντας 13, σημειώνοντας και 8 πόντους, βοήθησαν οι Ντάνστον (6π, 2ρ, 2ασ, 3κοψ) και Χάντερ (8π, 3ρ).

Τρίποντα και τέρμα το γκάζι στην επίθεση

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Ντάρντεν, Πρίντεζη και Ντάνστον, με τον Μάντζαρη να μοιράζει ασίστ στους συμπαίκτες του και να εκτελεί από την περιφέρεια, κάνοντας το σκορ 9-2 στο 2'.
 Ο Πανελευσινιακός κατάφερε να μειώσει σε 9-8 χάρη σε τρίποντο του Σίμπσον, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Πρίντεζης (13-10) στη συνέχεια, με τον Σπανούλη με λέι-απ να "γράφει" το 15-10 στο 5'.

Το παιχνίδι στη συνέχεια απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν να ρίχνουν... βόμβες από την περιφέρεια, με τους Λαφαγιέτ και Πρίντεζη να εκτοξεύουν την διαφορά στο +12 (28-16) στο 8'. Οι ερυθρόλευκοι μετρούσαν 5/6 τρίποντα, όντας εντυπωσιακά εύστοχοι από τα 6.75 μέτρα.
Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 32-18, έχοντας για σκόρερ τους Πρίντεζη (10π) και Σπανούλη (8π), με τους παίκτες του κόουτς Σφαιρόπουλου να μπαίνουν με φόρα στο ματς, πατώντας... τέρμα το γκάζι, παίζοντας θεαματικό μπάσκετ.

Έπεσε ο ρυθμός, αλλα είχε κέφια ο Αγραβάνης

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να βρίσκει στόχο με τρίποντα, με τον Αγραβάνη να διαμορφώνει το 37-18. Ο Πανευλευσινιακός στη συνέχεια επιχείρησε να παίξει περισσότερο σκληρή άμυνα, κάνοντας μπόλικα φάουλ, με τον Δορκοφίκη παράλληλα να μειώνει σε 38-21 με σουτ από τα 6.75 μέτρα.
 Όποτε ο Χάντερ δεχόταν την μπάλα μέσα στη ρακέτα είχε καλά τελειώματα, με τον Κατσίβελη να κάνει το σκορ 44-25 στο 15'.

Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει, ο κόουτς Σφαιρόπουλος μοίραζε τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, με τον Ολυμπιακό να είναι αλάνθαστος, μετρώντας παράλληλα και 11 ασίστ.
Οι Πειραιώτες πίεζαν περισσότερο στην άμυνα, έχοντας περιορίσει τους φιλοξενούμενους, με τον Πέτγουεϊ να καρφώνει και τον κεφάτο Αγραβάνη να φτάνει τους 9 πόντους στο ματς (54-29).
 Σκορ πρώτου ημιχρόνου, Ολυμπιακός - Πανελευσινιακός 54-31, με τους γηπεδούχους να είναι αρκετά άστοχοι στη δεύτερη περίοδο από την περιφέρεια (1/9, 6/15 σύνολο).

Εκτοξεύθηκε η διαφορά πάνω από τους 30 πόντους

Στη τρίτη περίοδο ο Ντάνστον πήρε μπρος επιθετικά, έχοντας για συμπαραστάτη τον Πρίντεζη, ο οποίος στο 34' 'εκανε το σκο 64-36, φέρνοντας τον Ολυμπιακό στο +28, με τον εξαιρετικό Μάντζαρη να δίνει την 5η του ασίστ στο ματς, με τον Σπανούλη παράλληλα να μετρά 6 τελικές πάσες. Οι γηπεδούχοι είχαν κυριαρχήσει στο ματς, αλλά παρουσίαζαν μία αδυναμία στα ριμπάουντ, καθώς ο αντίπαλος είχε φτάσει ήδη τα 11 επιθετικά.

Ο Πανελευσινιακός έκανε και πάλι αρκετά φάουλ, στην προσπάθεια του να αμυνθεί, στέλνοντας συχνά στις βολές τον Ολυμπιακό, με τον Παπαπέτρου να είναι άστοχος από το συγκεκριμένο σημείο, αλλά ο Σλούκας ήταν εύστοχος, φέρνοντας την διαφορά στο +31 (69-38). Οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο ανταγωνιστικοί (19-17), αλλά το παιχνίδι είχε αποκτήσει εδώ και ώρα διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 73-48.

Έριξε "100άρα" και βλέπει Final-Four!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Σλούκας μπήκε με όρεξη στο ματς και με σερί προσπάθειες διαμόρφωσε το 77-48. Ο Ολυμπιακός έκανε ένα εντυπωσιακό 12-0 σερί, μέσα σε τρία λεπτά, παίζοντας γρήγορο μπάσκετ, με τον Πέτγουεϊ να "γράφει" το 85-48 στο 33', εκτοξεύοντας την διαφορά στο +37. Οι Πειραιώτες έπαιζαν εξαιρετική άμυνα, επιδιώκοντας τις επαφές,  έχοντας... πνίξει τον αντίπαλο τους, ο οποίος κατάφερε να σκοράρει ύστερα από πέντε λεπτά με τον Μάρκοβιτς (85-49) με βολή.

Ο Λαφαγιέτ με τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στο +42 (91-49), ύστερα από την 4η ασίστ του Σλούκα, ενώ στη συνέχεια πήρε το όπλο του ο Αγραβάνης, ο οποίος με δύο σερί προσπάθειες διαμόρφωσε το 97-52, δίνοντας προβάδισμα 45 (!) πόντων στην ομάδα του. Θέμα χρόνου ήταν να φτάσει και να ξεπεράσει τους 100 πόντους στο ματς ο Ολυμπιακός, το οποίο και έγινε πράξη, με τον Κατσίβελη να ευστοχεί σε τρίποντο (102-55). Τελικό σκορ στην αναμέτρηση, Ολυμπιακός - Πανελευσινιακός 104-55, με τους ερυθρόλευκους πλέον να σκέφτονται αποκλειστικά το Final-Four. Οι γηπεδούχοι στη τελευταία περίοδο "σκότωσαν" τον αντίπαλο τους, μετρώντας σκορ 31-7.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 4, Χάντερ 8, Ντάνστον 6, Σπανούλης 11 (2), Ντάρντεν 6, Παπαπέτρου 8, Σλούκας 14 (1), Λαφαγιέτ 8 (2), Πρίντεζης 14 (2), Αγραβάνης 13 (1), Μάντζαρης 6 (1), Κατσίβελης 6 (1).

Πανελευσινιακός (Κουστένης): Δρακώτος, Τσακαλέρης 4, Βασιλόπουλος 3 (1), Λούμπι, Αθανασούλας 13 (3), Μάρκοβιτς 14, Δορκοφίκης 9 (1), Ιωάννου 4, Οφοέγκου, Σίμπσον 8 (2).

Τα δεκάλεπτα: 32-18, 54-31, 73-48, 104-55
Ανά δεκάλεπτο: 32-18, 22-13, 19-17, 31-7