Η ερυθρολευκη ενημερωση σας αλλαξε διαδυκτιακη τοποθεσια. Καθημερινη ερυθρολευκη ενημερωση στο νεο και συγχρονο www.piraeusplanet.gr

Προσφατες δημοσιευσεις

Τρίτη 21 Απριλίου 2015

Έκανε το 1-0 ο Θρύλος

Έκανε το 1-0 ο Θρύλος!

Με χαρακτηριστική ευκολία, ενδεικτική της δεδομένης ανωτερότητας του ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ (25-17, 25-19, 25-21 ) του Παναθηναϊκού στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των τελικών των πλέι οφ στο Ρέντη. Οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το πρώτο βήμα και απομένουν άλλα δυο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος αφού ο τίτλος κρίνεται στις τρεις νίκες.

Σε ένα Ρέντη στο οποίο οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού δημιούργησαν πολύ καλή ατμόσφαιρα και ενίσχυσαν και αυτοί από την πλευρά τους τις παίκτριες του Γιάννη Νικολάκη, ο Θρύλος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 στις νίκες.
 Πλέον η σειρά μεταφέρεται στην Κυψέλη με την 2η αναμέτρηση που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή στις 20:00 ενω ο τρίτος αγώνας που ενδέχεται να κρίνει και τον τίτλο θα διεξαχθεί την ερχόμενη Δευτέρα στις 19:00 στο Ρέντη.
 Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη του Ολυμπιακού σε βάρος του Παναθηναϊκού χωρίς να χάσει σετ με το...επιμέρους 9-0 να έχει προκύψει από τις νίκες σε Κυψέλη (για το β' γύρο της κανονικής διάρκειας της σεζόν), Αγρίνιο (στον τελικό Κυπέλλου) και το αποψινό παιχνίδι στο Ρέντη. Κορυφαίες στο πρώτο παιχνίδι των τελικών η Ιβάνα Μπραμπόροβα με 17 πόντους, 13/26 επιθέσεις 3 άσσους και ένα μπλοκ και η Κατερίνα Γιώτα με 14, 6/12 επιθέσεις, 4 άσσους και 4 μπλοκ!
Με...άσσους και μπλοκ το πρώτο σετ
Με πρώτες σκόρερ στο πρώτο σετ τις Γιώτα και Κωνσταντινίδου που σημείωσαν αμφότερες από πέντε πόντους και τις Μπραμπόροβα και Βέσοβιτς να ακολουθούν με τέσσερις ο Ολυμπιακός «καθάρισε» γρήγορα, σε 24 λεπτά, τον Παναθηναϊκό στο πρώτο σετ.  Τα τέσσερα ερυθρόλευκα μπλοκ και οι πέντε άσσοι ήταν από τα στοιχεία που...διευκόλυναν το έργο του Θρύλου.
Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν γρήγορα με 5-1 αναγκάζοντας τον τεχνικό των «πράσινων» να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ.
 Το +4 το διατήρησε ο Ολυμπιακός μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ  (8-4) και στη συνέχεια διεύρυνε το προβάδισμά του στους πέντε πόντους για να πάει με 16-12 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.
 Mε μπλοκ της Χριστοδούλου ο Θρύλος έφτασε στο 20-14 για να τρέξει ένα σερί τριών αναπάντητων πόντων ο Παναθηναϊκός που μείωσε σε 20-17.
 Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση καθώς με άσσο της Γιώτα (23-17) και πόντο της Μπραμπόροβα διεύρυνε το σκορ στο 24-17 και πήρε με πρώτο χρόνο της Κωνσταντινίδου το πρώτο σετ με 25-17.
Συνέχεια στο ίδιο...μοτίβο
Το καλό αγωνιστικό πρόσωπο της ομάδας του Γιάννη Νικολάκη συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ. Η πίεση στο σερβίς δεν...σταμάτησε ο Ολυμπιακός έφτασε τους 8 άσσους συνολικά και είχε πολύ καλό ποσοστό στην επίθεση, 42% έναντι του...φτωχού 27% των «πράσινων».
Η Ιβάνα Μπραμπόροβα συνέχισε την δυναμική της εμφάνιση φτάνοντας στους 11 στα δυο πρώτα σετ και μαζί με την Γιοβάνα Βέσοβιτς οδηγούσαν τον Ολυμπιακό στην επίθεση.
Από κει και πέρα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τέσσερις και πήγε με +3 μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ  για να μειώσουν οι φιλοξενούμενες σε 10-8, στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ ο Γιάννης Νικολάκης.
Από το 12-9 οι «ερυθρόλευκες» έτρεξαν ένα σερί 4-0 μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ στο οποίο πήγαν μπροστά με 7 πόντους (16-9) και διεύρυναν τους...αναπάντητους πόντους μέχρι το 17-9.
Στη συνέχεια του σετ ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε, φτάνοντας εύκολα στο 21-14  με την Νέσοβιτς να ανεβάζει την απόδοσή της και να φτάνει στους έξι πόντους και επικράτησε με 25-19.
«Μίνι» ανατροπή και...3-0!
Στην έναρξη του τρίτου σετ, ο Ολυμπιακός άφησε προσωρινά το...πόδι από το γκάζι επιτρέποντας στις φιλοξενούμενες να προηγηθούν για πρώτη φορά.
Στο 5-5 ισοφάρισαν οι «ερυθρόλευκες» που προσπέρασαν με 6-5 και πήγαν με ένα πόντο μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.
Μέχρι τα μέσα του τρίτου σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν (14-14). Με επίθεση της Μπραμπόροβα και άσσο της Γιώτα ο Θρύλος πήγε μπροστά με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και με νέο άσσο της Κατερίνας διαμορφώθηκε το 17-15. Το 14-15 με το οποίο έχανε ο Ολυμπιακός μετατράπηκε σε 18-15 μετά από λάθος της πασαδόρου των πράσινων στο σημείο που οι «ερυθρόλευκες» έδειχναν να αποκτούν ξανά το ρυθμό που ήθελαν.
Η Μπραμπόροβα με άσο «έφτιαξε» το 21-17 και ο Θρύλος είχε «αγκαλιάσει» τη νίκη! Παρά το γεγονός ότι οι «πράσινες» μείωσαν σε 22-20 το σετ κατέληξε σε ερυθρόλευκα «χέρια» με 25-21 και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η ιστορία του πρώτου αγώνα.

Τα σετ: 25-17 (24'), 25-19 (28'), 25-21 (29')
Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-17, 25-17
2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-14, 25-19
3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-17, 25-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Νικολάκης): Γιώτα 14 (6/12 επ., 4 άσοι, 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 9 (6/11 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 10 (8/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 46% άριστες), Μπραμπόροβα 17 (13/26 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 46% άριστες), Χριστοδούλου 5 (4/6 επ., 1 άσο), Νέσοβιτς 8 (8/25 επ.), Κονόμι –λ (38% υπ. - 23% άριστες) / Τέζα, Κοκκινάκη

Παναθηναϊκός (Γιώργος Ρούσης): Γκούζου 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ), Μεταξά 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 4 (4/26 επ., 33% υπ. – 25% άριστες), Βίλκου 4 (3/15 επ., 1 μπλοκ), Τσίμα 7 (4/23 επ, 1 άσο, 2 μπλοκ, 69% υπ. - 56% άριστες), Πατσέκο 2 (2/2 επ.), Ρόγκα –λ (52% υπ. – 35% άριστες) / Χρήστου 6 (6/15 επ., 38% υπ.-38% άριστες), Παπαδοπούλου.

Νικολάκης: «Στην Κυψέλη για να νικήσουμε»
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιάννης Νικολάκης δήλωσε μετά το 1-0 σε βάρος του ΠΑΟ: ««Σε μια σειρά αγώνων το πρώτο παιχνίδι είναι πολύ σημαντικό, αλλά είναι μόνο ένα παιχνίδι. Έχουμε πει με την ομάδα να βλέπουμε το κάθε ματς ξεχωριστά. Δεν με ενδιαφέρουν τα ποσοστά, αλλά ο Ολυμπιακός να παίρνει τη νίκη. Τώρα έχουμε 48 ώρες για να προετοιμαστούμε σωματικά και ψυχικά για το επόμενο παιχνίδι. Θα είναι ένα εντελώς διαφορετικός αγώνας, σε ένα γήπεδο καμίνι. Εμείς έχουμε στόχο να πάμε εκεί και να νικήσουμε. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο του Ολυμπιακού, γιατί η παρουσία του ήταν φοβερή και μας βοήθησε να φτάσουμε στη νίκη. Κρατάμε το αποτέλεσμα από αυτό το ματς. αλλά μέχρι εδώ. Ελπίζω με ηρεμία και ψυχραιμία να φτάσουμε μέχρι το τέλος».

Μπραμπόροβα: «Παραμείναμε συγκεντρωμένες»
Η πρώτη σκόρερ του αγώνα Ιβάνα Μπραμπόροβα δήλωσε μετά την επικράτηση κόντρα στον Παναθηναϊκό: «Δεν πρέπει να πούμε ότι ήταν εύκολη νίκη. Σε κάποιο σημείο βρεθήκαμε να χάνουμε, όμως παραμείναμε συγκεντρωμένες, πιέσαμε καλά στο σερβίς και ανατρέψαμε την κατάσταση. Είμαι χαρούμενη γιατί κάναμε την δουλειά μας κερδίσαμε με 3-0 και περιμένουμε το επόμενο παιχνίδι».

Γιώτα: «Για αυτό κερδίζουμε...»
Η Κατερίνα Γιώτα δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Όλες παίξαμε καλά. Φαίνεται η ομαδική δουλειά και γι’ αυτό κερδίζουμε. Είναι σημαντικό να κερδίσουμε στην έδρα μας και για την ψυχολογία μας και για την πορεία μας. Βάρος έχουν και οι δύο ομάδες. Κι εμείς έχουμε ένα άγχος, αλλά και ο Παναθηναϊκός, μετά τη σημερινή ήττα».