Η ερυθρολευκη ενημερωση σας αλλαξε διαδυκτιακη τοποθεσια. Καθημερινη ερυθρολευκη ενημερωση στο νεο και συγχρονο www.piraeusplanet.gr

Προσφατες δημοσιευσεις

Σάββατο 20 Ιουνίου 2015

World League:Nίκη με 3-0 σετ επί του Μεξικού η Ελλάδα

Έβγαλε «φωτιές» η Ελλάδα!
Αυτή τη φορά δεν δυσκολεύτηκε καθόλου. Η Ελλάδα μπήκε φουριόζα στον όμιλο του World League που γίνεται στη Θεσσαλονίκη και «καθάρισε» με 3-0 σετ το Μεξικό, που της είχε βάλει δύσκολα στην έδρα του.
Μόνο σε ένα σετ δυσκολεύτηκε η Ελλάδα και τελικά πανηγύρισε «καθαρή» νίκη με 3-0 σετ επί του Μεξικού στο πρώτο ματς του δεύτερου τουρνουά για το World League που γίνεται στη Θεσσαλονίκη. Στο παιχνίδι που ξεκίνησε με καθυστέρηση δύο ωρών, λόγω μικρής έκτασης πυρκαγιάς στο Αλεξάνδρειο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έβγαλε... φωτιές και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Σημαντική βοήθεια έδωσε και ο κόσμος, αφού παρά την καθυστέρηση στην έναρξη του αγώνα -και το μεταμεσονύχτιο φινάλε- περίπου 3000 κόσμος στήριξε την προσπάθεια της Εθνικής, στις εξέδρες του Αλεξάνδρειου.

Αυτή ήταν τρίτη συνολικά νίκη για την ομάδα του Δρίκου στα τουρνουά που γίνονται για την πρόκριση στο Final-4 του World League, όμως η πρώτη με «καθαρό» σκορ, αφού στον όμιλο που έγινε στο Μεξικό επικράτησε στο τάι μπρέικ κόντρα στους οικοδεσπότες και την Σλοβακία, ενώ ηττήθηκε -και πάλι στο πέμπτο σετ- απ' την Κίνα.

Οι... άγριες διαθέσεις της Ελλάδας έγιναν εμφανείς απ' την αρχή. Οι δύο ομάδες έφτασαν ισορροπημένα στο 14-14, όμως από κει και πέρα οι Έλληνες διεθνείς πήραν φόρα. Ανέβασαν την απόδοση σε σερβίς και μπλοκ και με ένα σερί 8-0 πήρε ευρύ προβάδισμα (22-14) και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 στα σετ με 25-16.

Με ανεβασμένη, πλέον, ψυχολογία η Ελλάδα μπήκε στο δεύτερο σετ, με όπλο το δυνατό σερβίς. Το Μεξικό έμεινε στο παιχνίδι μέχρι το 12-10, με ένα επιμέρους 6-1 να ανεβάζει ξανά την διαφορά (18-11) και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να μη δυσκολεύεται να κάνει το 2-0 με 25-18.

Η συγκέντρωση χάθηκε στο τρίτο μέρος του παιχνιδιού, με το Μεξικό να έχει τα ηνία του σετ, που εξελίχθηκε σε θρίλερ. Τα αβίαστα λάθη της ελληνικής ομάδας βοήθησαν στο ελαφρύ προβάδισμα που είχαν οι φιλοξενούμενοι, όμως στο τέλος μίλησε η ελληνική ψυχή. Μετά από δύο χαμένες ευκαιρίες για του Μεξικάνους να πάρουν το σετ, ακολούθησε μια για την Ελλάδα, όμως ένα χαμένο σερβίς του Ρανγκέλ και ένα μπλοκ του Αρμενάκη έκαναν το 30-28 και διαμόρφωσαν το τελικό 3-0 στα σετ.

Επόμενος αγώνας για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι το βράδυ του Σαββάτου στις 21.00 κόντρα στη Σλοβακία. Στο ματς που έγινε νωρίτερα, η Κίνα -που αποτελεί τον βασικό αντίπαλο της Εθνικής για την πρόκριση στην επόμενη φάση- επιβλήθηκε της Σλοβακίας (3-2 σετ) με φοβερή ανατροπή από 2-0.

Τα σετ: 25-16, 25-18, 30-28

Ελλάδα (Δρίκος) Τζούριτς 12 (10/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πετρέας 5 (3/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 άσο), Κουμεντάκης 15 (13/16 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ. - 29% άριστες), Τζιουμάκας 6 (2/4 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Φράγκος 6 (6/12 επ., 50% υπ. - 50% άριστες), Ταμπουρατζής -λ (64% υπ. - 43% άριστες) / Αρμενάκης 5 (3/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τακουρίδης, Κοκκινάκης 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ, 100% υπ. - 80% άριστες)

Μεξικό (Ερνάντες) Βάργκας 14 (13/23 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ Π. 3 (2/5 επ., 1 άσο), Μπαράχας 10 (10/18 επ., 62% υπ. - 31% άριστες), Μαρτίνεθ 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Αγκιλέρα 7 (7/11 επ.), Ρουίθ 6 (4/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 37% υπ. - 26% άριστες), Ραγκέλ Χ. -λ (70% υπ. - 20% άριστες) / Σεράνο, Νάβα, Ράγια, Ντουάρτε