Η ερυθρολευκη ενημερωση σας αλλαξε διαδυκτιακη τοποθεσια. Καθημερινη ερυθρολευκη ενημερωση στο νεο και συγχρονο www.piraeusplanet.gr

Πέμπτη 9 Απριλίου 2015

Ολυμπιακός-Φοίνικας Σύρου 2-3

O Φοίνικας Σύρου πήρε το πλεονέκτημα έδρας του Ολυμπιακού στους ημιτελικούς των πλέι οφ της Volleyleague, επικρατώντας στο κλειστό του Ρέντη.
Την Τρίτη του Πάσχα (14/4) ο δεύτερος αγώνας.

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε τον Ολυμπιακό στο τάι μπρέικ στον πρώτο αγώνα στο κλειστό του Ρέντη.
Οι "ερυθρόλευκοι" θα αναζητήσουν την ισοφάριση την Τρίτη του Πάσχα (14/4) στο δεύτερο αγώνα που θα διεξαχθεί και πάλι στην έδρα τους. Aν πάλι ο Φοίνικας αναδειχθεί νικητής, τότε θα διεκδικήσει τη νίκη-πρόκριση στους τελικούς την ερχόμενη Παρασκευή (17/4) στην Ερμούπολη.

Ο Φοίνικας γύρισε το παιχνίδι στο τέταρτο σετ χάρη στο μπλοκ του. Ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί με διαφορά τριών πόντων (17-14). Ο Φοίνικας πέρασε μπροστά με 20-21 με τριπλό μπλοκ στον Ντιάτσκοφ και με νέο μπλοκ του Λάππα στον Κόιστρα, είχε το πρώτο σετ μπολ (23-24). Με δεύτερο μπλοκ του Λάππα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2 σετ.

Αποφασισμένοι οι Συριανοί και στο τάι μπρέικ. Με σερί 5-0 διαμόρφωσαν το 4-5 σε 4-9. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πλησιάσει, έχασε το παιχνίδι και μαζί το πλεονέκτημα έδρας.

Τα σετ: 25-23, 25-27, 25-19, 23-25, 11-15