Η ερυθρολευκη ενημερωση σας αλλαξε διαδυκτιακη τοποθεσια. Καθημερινη ερυθρολευκη ενημερωση στο νεο και συγχρονο www.piraeusplanet.gr

Προσφατες δημοσιευσεις

Τετάρτη 29 Ιουλίου 2015

Καθαρισε και την Ρωσσια με...ανατροπη (61-57)

Η Εθνική Εφήβων για τρία δεκάλεπτα δεν κατάφερε να παρουσιάσει καλή εικόνα. Στην τέταρτη περίοδο ανέβασε στροφές, ανέτρεψε την κατάσταση χάρη στους εξαιρετικούς Μιλεντίγιεβιτς-Χρηστίδη και έφτασε στη νίκη με 61-57.

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος ήταν ο μοναδικός παίκτης της Εθνικής ομάδας που σκόραρε στα πρώτα λεπτά του αγώνα, γεγονός το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι Ρώσοι, που έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τον Λοπάλιν, πήραν προβάδισμα (4-6, 5′).
Ο Λούντζης μπήκε στην… εξίσωση και με τη βοήθεια του Σκορδά, έβαλαν σε θέση οδηγού την «γαλανόλευκη» (11-9, 8′).
Ο Λοπάλιν κατάφερε και πάλι να γίνει απειλητικός και με δική του προσπάθεια ισοφάρισε σε 11-11, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν ανάλογο με αυτό το φινάλε του πρώτου. Η Εθνική ομάδα δεν μπορούσε να βρει λύσεις ώστε να ξεφύγει στο σκορ και οι Ρώσοι το εκμεταλλεύτηκαν. Λοπάλιν και Γιακούσιν πήραν προσπάθειες και η διαφορά έφτασε στους 4 πόντους (15-19, 14′).

Η αντίδραση των διεθνών ήταν άμεση. Καλή άμυνα και χάρη σε καλάθια των Μιλεντίγιεβιτς-Σκουλίδα τα δεδομένα άλλαξαν (20-19, 16′). Οι Ρώσοι, όμως δεν άφησαν την «γαλανόλευκη« να χαρεί το προβάδισμά της. Σόπιν και Καρπένκοφ έδωσαν πόντους στην ομάδα τους και το προβάδισμα άλλαξε χέρια ξανά (20-27, 19′).
Ο Παπαγιάννης μείωσε προσωρινά, όμως ο Γιακούσιν είπε την τελευταία λέξη στο πρώτο μέρος, όπου με 3 βολές διαμόρφωσε το 22-30.
Η κατάσταση παρέμεινε ίδια και στο τρίτο δεκάλεπτο.
Οι Ρώσοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και διατηρούσαν τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Σόπιν και Γιακούσιν (26-34, 23′).
Ο Χαραλαμπόπουλος μείωσε με βολές, όμως Καρπένκοφ και Τσεμπούκιν ανέβασαν τη διαφορά (28-39, 26′).
Ο Σόπιν ανέλαβε δράση για την ομάδα του και ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (28-42, 27′). Κάπου εκεί έκαναν την εμφάνισή τους οι Μιλεντίγιεβιτς και Χρηστίδης, που με προσπάθειές τους μείωσαν για την Εθνική (39-44, 28′). Το φινάλε της τρίτης περιόδου ήταν το καλύτερο δυνατό για την «γαλανόλευκη«, η οποία χάρη σε καλάθια των Μιλεντίγιεβιτς και Χαραλαμπόπουλου μείωσε σε 43-46.

Η βελτιωμένη άμυνα έδωσε ρυθμό και στην επίθεση, με τους διεθνείς μας να επιστρέφουν από το -14 (28-42). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, έκλεισαν την «ψαλίδα» στο δίποντο στο 33’ (47-49) και πέρασαν μπροστά με 50-49 με τρίποντο του Μιλεντίγεβιτς, από την έκτη ασίστ του Νίκου Δίπλαρου.
 Στο 34’ ο Γιάννης Μιχαλούτσος ανέβασε τη διαφορά στο 52-49, ο Μιλεντίγεβιτς και πάλι από τα 6,75μ. έκανε το 55-49 και ο Μιχαλούτσος με κάρφωμα διαμόρφωσε το 57-52 στο 35’, σε αποθέωση από τους Έλληνες φιλάθλους. Το… νερό είχε μπει στο αυλάκι για την ομάδα μας, που έφθασε στη νίκη ψυχολογίας επί της Ρωσίας, με 61-57.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-11, 22-30, 43-46, 61-57.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 5, Ντουζίδης 2, Μιλεντίγεβιτς 19, Φλιώνης, Μιχαλούτσος 4, Μουράτος, Σκουλίδας 2, Χρηστίδης 9, Δίπλαρος 2, Σκορδάς 2, Παπαγιάννης 4, Χαραλαμπόπουλος 12.
Ρωσία (Σίγκιν): Σπάκοφ, Βολχίν 6, Γιακούσιν 15, Σοπίν 10, Λομπάρεφ 4, Τσεμπούρκιν 3, Ντομάνι, Αντρέεφ, Καρπένκοφ 9, Λοπάτιν 10, Τονόγιαν, Βντοβίν.