Η ερυθρολευκη ενημερωση σας αλλαξε διαδυκτιακη τοποθεσια. Καθημερινη ερυθρολευκη ενημερωση στο νεο και συγχρονο www.piraeusplanet.gr

Προσφατες δημοσιευσεις

Πέμπτη 21 Μαΐου 2015

Ολυμπιακός - Κόροιβος 91-52

Ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα στο ΣΕΦ τον Κόροιβο με σκορ 91-52, κάνοντας το 1-0 στη προημιτελική σειρά των playoff και το Σάββατο (23/5) θα πάει στην Αμαλιάδα για να τελειώσει τη σειρά. Αποθέωση από τον κόσμο που ζήτησε επιτακτικά το Πρωτάθλημα στην Ελλάδα!

Για το πρώτο παιχνίδι της προημιτελικής σειράς της Basket League, ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Κόροιβο στο ΣΕΦ με σκορ 91-52, κάνοντας το 1-0 στη σειρά. Οι Πειραιώτες το Σάββατο (23/5) θα πάνε στην Αμαλιάδα για το 2-0 ώστε να σφραγίσουν την πρόκριση στα ημιτελικά, με τον Άρη να τους περιμένει. Στις κερκίδες βρέθηκαν περίπου 2.500 φίλαθλοι, οι οποίοι αποθέωσαν τους πρωταγωνιστές για την προσπάθεια τους στην Μαδρίτη, ζήτησαν επιτακτικά την κατάκτηση του Πρωταθλήματος Ελλάδας, αλλά και την ανανέωση του συμβολαίου του Κώστα Σλούκα (που έμεινε εκτός 12άδας λόγω τραυματισμού), φωνάζοντας "Σλούκα, αλάνι, για πάντα στο λιμάνι".
Οι Πειραιώτες "καθάρισαν" το ματς από τη δεύτερη περίοδο και μετά (44-27 το ημίχρονο), βρίσκοντας ρυθμό στο παιχνίδι τους και δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα απέναντι στον Κόροιβο, κυριαρχώντας στους περισσότερους τομείς. Έπαιξαν πιεστική άμυνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, κρατώντας σε χαμηλό σκορ τον αντίπαλο (52 πόντοι), στα ριμπάουντ υπήρχε ισορροπία (33-35), ενώ είχαν εξαιρετικά θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη, μετρώντας 20 τελικές πάσες και μόλις 6 turnover, παίζοντας ομαδικό μπάσκετ. Το πρόβλημα με τις βολές παρουσιάστηκε ξανά (13/20), με τον Ολυμπιακό να βελτιώνει το ποσοστό του στη περιφέρεια στο δεύτερο μέρος (2/10, 6/10, 8/20-40%).

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έκανε ροτέισον, μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, ξεκουράζοντας παράλληλα τους "βασικούς", σε ένα ματς που σκόραραν όλοι οι αθλητές του. Κορυφαίος του αγώνα ο Λοτζέσκι, έχοντας για ακόμη μία φορά γεμάτη στατιστική συνεισφέροντας σε όλους τους τομείς (12π, 4ρ, 3ασ, 3κλ), πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Αγραβάνης με 14 πόντους ο οποίος πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση (3/4δ, 2/3τρ, 6ρ), μαέστρος ο Λαφαγιέτ που σε 22 λεπτά μοίρασε 9 ασίστ, ενώ στον ίδιο χρόνο συμμετοχής διακρίθηκε και ο Παπαπέτρου (9π, 3/4δ). Δεν έχανε σουτ στο ξεκίνημα ο πολύτιμος Πρίντεζης (4/6δ, 8π), έδωσε λύσεις μέσα στη ρακέτα ο Χάντερ (11π, 2ρ), βοήθησε στα ριμπάουντ ο Πέτγουεϊ (6ρ), ξεκουράστηκε ο Σπανούλης (11 λεπτά).

Το ματς

Δεν έχανε σουτ ο Πρίντεζης

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Ντάρντεν, Πρίντεζη και Ντάνστον, με το «πεταχτάρι» του ο Πρίντεζης να διαμορφώνει το 6-4 στο 3’. Ο Κόροιβος ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στα πρώτα λεπτά, έχοντας το προβάδισμα με 6-8, με τους Πειραιώτες να βρίσκουν λύσεις επιθετικά μέσα στο καλάθι αποκλειστικά με τον Πρίντεζη,  ο οποίος και «έγραψε» το 10-8 στο 5’, μη χάνοντας σουτ (4/4δ) στο ματς.
Ο Σπανούλης στη συνέχεια πήρε μπροστά και με ντράιβ αξιοποίησε το γκολ-φάουλ που κέρδισε, ο Λοτζέσκι τον αντικατέστησε στο «2», ενώ ο Μάντζαρης στον αιφνιδιασμό έδωσε alley-oop ασίστ στον Ντάνστον που κάρφωσε  (15-12). Ο Κόροιβος συνέχιζε να σκοράρει ύστερα από καταστάσεις πικ-εν-ρολ, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν άμυνα ζώνης και τον Αγραβάνη να διαμορφώνει το 20-14, το οποίο και ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Βρήκε ρυθμό ο Ολυμπιακός

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Λαφαγιέτ, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Αγραβάνη και Χάντερ, με τον Βασίλιεβιτς με ντράιβ να μειώνει σε 23-16. Ο Λοτζέσκι στην άμυνα άρπαξε το ριμπάουντ, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και έδωσε ασίστ στον Παπαπέτρου (28-16), με τους Πειραιώτες να έχουν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +12 (28-16). Ο «καυτός» Αγραβάνης στη συνέχεια ευστόχησε από την περιφέρεια, ενώ ακολούθως ο αποφασιστικός Λοτζέσκι με υπέροχο αριστερό ντράιβ έφερε την διαφορά στο +17 (35-18) στο 15’.

Η άμυνα του Ολυμπιακού είχε βελτιωθεί, έχοντας περάσει… χειροπέδες στους φιλοξενούμενους, με τον Πέτγουεϊ να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι, ενώ ακολούθως ο Παπαπέτρου με τρίποντο γιγάντωσε την διαφορά στο +20 (42-22) στο 19’, με τον… μαέστρο Λαφαγιέτ να έχει φτάσει ήδη τις 5 ασίστ στο ματς και τον Χάντερ τους 8 πόντους. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Μάγκετ έδωσε υπέροχη alley-oop ασίστ στον Κίρκ, ο οποίος με ωραία κίνηση άφησε την μπάλα στο καλάθι, διαμορφώνοντας το 44-27, το οποίο και ήταν το σκορ του πρώτου ημίχρονου, με τους γηπεδούχους να είναι άστοχοι από την περιφέρεια (2/10-20%).

Τρίποντα και η διαφορά στο +30

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισε με την βασική του πεντάδα, με τον δραστήριο Κιρκ να σημειώνει 7 σερί πόντους, μειώνοντας σε 48-34. Στη συνέχεια η μπάλα πήγε στον Σπανούλη, ο οποίος με ένα δύσκολο μακρινό τρίποντο, κερδίζοντας και το φάουλ, διαμόρφωσε το 52-34. Ο αρχηγός ένιωθε «καυτός» και συνέχιζε να «πυρπολεί» από την περιφέρεια, «γράφοντας» ο 55-37 στο 25’, με τον Λοτζέσκι να τον αντικαθιστά.

Οι Πειραιώτες είχαν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους, ο Μάντζαρης σκόραρε με λέι-απ στον αιφνιδιασμό, ενώ στη συνέχεια βρήκε στόχο και από τα 6.75 μέτρα, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +23 (60-37). Ο Μάντζαρης δεν έχανε σουτ, όπως και ο Αγραβάνης, ο οποίος από τη περιφέρεια έφερε την ομάδα του στο +29 (66-39), με τους ερυθρόλευκους να έχουν 4/4 τρίποντα στη 3 περίοδο. Ο Χάντερ στη συνέχεια έδωσε ασίστ στον Παπαπέτρου, ενώ ακολούθως ο Λοτζέσκι με υπέροχη κίνηση εκτόξευσε την διαφορά στο +30 (74-44) στο 30’.

Τυπική διαδικασία και 1-0 στη σειρά

Στη τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Λαφαγιέτ, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Πέτγουεϊ και Χάντερ, με τον Αμερικανό σέντερ να καρφώνει με επιβλητικό τρόπο. Οι ερυθρόλευκοι είχαν... κολλήσει στο σκορ, όντας άστοχοι, με τον αδερφό του Παπαπέτρου να μειώνει σε 81-49 στο 35’.
Στη συνέχεια οι Πειραιώτες έτρεξαν στον αιφνιδιασμό, με τον Αγραβάνη να δίνει έξοχη ασίστ στον Πέτγουεϊ,  οποίος κάρφωσε μα εντυπωσιακό τρόπο. Ο Κατσίβελης έβαλε το πρώτο του τρίποντο στο ματς (86-49), ο Αγραβάνης αξιοποίησε το γκολ-φάουλ που κέρδισε (90-52), με τους Πειραιώτες να κερδίζουν τον Κόροιβο με σκορ 91-52, κάνοντας το 1-0 στις νίκες στην προημιτελική σειρά των playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 44-27, 74-44, 91-52
Ανά δεκάλεπτο: 20-14, 24-13, 30-14, 17-8

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 2, Χάντερ 11, Ντάνστον 7, Σπανούλης 10 (2), Ντάρντεν, Παπαπέτρου 9 (1), Λαφαγιέτ 2, Λοτζέσκι 12 (1), Πρίντεζης 8, Αγραβάνης 14 (2), Μάντζαρης 11 (1τριπ, 5ριμπ, 4ασ), Κατσίβελης 5 (1).

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Μάτζετ 3, Γιαννακίδης, Αγγελόπουλος 3, Παπαπέτρου 3 (1), Μπάουερς 10, Βασίλιεβιτς 2, Κανονίδης 8, Κιρκ 13 (1), Ρούμπιο 5, Φουρνόδαυλος, Γαλιώτος 5.