Η ερυθρολευκη ενημερωση σας αλλαξε διαδυκτιακη τοποθεσια. Καθημερινη ερυθρολευκη ενημερωση στο νεο και συγχρονο www.piraeusplanet.gr

Προσφατες δημοσιευσεις

Παρασκευή 24 Απριλίου 2015

Μπορεί την ανατροπή αυτός ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία να σπάσει την έδρα του ΠΑΟΚ από το πρώτο παιχνίδι, αλλά από την εικόνα της αναμέτρησης στην Πυλαία προκύπτει ότι οι «ερυθρόλευκοι», μπορούν να....ισοφαρίσουν σε 1-1 στο Ρέντη την Κυριακή (17:00) και να κάνουν το μπρέικ στο τρίτο παιχνίδι. Η ήττα που γνώρισαν με 3-1 σετ (25-16, 33-31, 25-20, 23-25)  οι νταμπλούχοι μπορεί να ανατραπεί, αρχής γενομένης από το δεύτερο παιχνίδι της σειράς των τελικών του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ ο οποίος την Πέμπτη είχε μόλις μια επιθετική αιχμή, τον Γκόμεζ που ολοκλήρωσε με 31 πόντους, αλλά τους υπόλοιπους παίκτες σε αφλογιστία. Αντίθετα ο Θρύλος παρά την ήττα φάνηκε ότι είναι περισσότερο...ομάδα γεγονός που άπαντες ελπίζουν να αποτυπωθεί στην εξέλιξη των τελικών.
Πρόβλημα στην υποδοχή
Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα στο πρώτο σετ με μια διαφορά που έφτασε στους τέσσερις πόντους (2-6), δεν συνέχισε ανάλογα την προσπάθειά του.  Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πρόβλημα στην υποδοχή το οποίο δημιουργούσαν τα δυνατά σερβίς του ΠΑΟΚ ο οποίος ολοκλήρωσε το πρώτο σετ με 6 άσους. Με διαδοχικούς πόντους του Σαφράνοβις οι γηπεδούχοι μείωσαν από 3-6 στο ελάχιστο, 5-6 και πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά με μπλοκ του Ραγκέλ στον Χριστοφιδέλη με το οποίο διαμορφώθηκε το 8-7. Ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ με 15- 10 στη συνέχεια με 23-15 και τελικά έχασε το πρώτο σετ με 25-16.
Συγκλονιστικό δεύτερο σετ
Η εικόνα του δεύτερου σετ δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο αφού οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους. Σε αυτό συνέβαλε η βελτίωση της ερυθρόλευκης υποδοχής με αποτέλεσμα ο Θρύλος να πάει μπροστά στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ, με 4 πόντους στο πρώτο (4-8) και 3 στο δεύτερο (13-16). Στην εξέλιξη του σετ προέκυψε πραγματικό ντέρμπι με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και τον ΠΑΟΚ να προσπερνά 21-20, ύστερα από επίθεση του Γκόμεζ. Οι νταμπλούχοι είχαν ευκαιρίες να πάρουν το σετ (26-27) αλλά τις απώλεσαν και τελικά ο Γκόμεζ το τελείωσε με μπλοκ άουτ υπέρ του ΠΑΟΚ με 33-31.
Πίεσε στο σερβίς ο Θρύλος και μείωσε
Από κει και πέρα στο τρίτο σετ ο Θρύλος βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο τόσο στην υποδοχή όσο και στο σερβίς και μείωσε σε 2-1. Οι νταμπλούχοι περιόρισαν και τα λάθη τους ενώ αντέδρασαν και στην προσπάθεια των Θεσσαλονικέων να επιστρέψουν στη  διεκδίκηση του σετ όταν ισοφάρισαν σε 11-11. Ο Βίτσε Κόιστρα πήρε την τελευταία ερυθρόλευκη επίθεση και διαμόρφωσε το 20-25 στο τρίτο σετ με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 2-1.
Στο τέταρτο σετ οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 19-16 αλλά μείωσαν σε 23-22 με τον Τζελάτη που είχε περάσει στη θέση του Κόιστρα. Από πόντο του Γκόμεζ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 24-22 για να μειώσει ο Ντιάτσκοφ στο ελάχιστο, 24-23 όμως ο Παντακίδης με πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το τελικό 25-23 υπέρ των γηπεδούχων.
1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-15, 25-16
2ο σετ: 4-8, 13-16, 21-20, 33-31
3ο σετ: 4-8, 14-16, 17-21, 20-25
4ο σετ: 8-4, 16-13, 21-18, 25-23
Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν  από 10 άσσους, 57 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων
Τα σετ: 3-1 (25-16, 33-31, 20-25, 25-23)
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 10 (8/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -31% άριστες), Παντακίδης 8 (6/9 επ, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 36 (34/53 επ, 2 άσσοι), Ρανγκέλ 12 (5/7 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 6 (3/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 73% υπ - 73% άριστες)/ Γκαράς (λ, 68% υπ -38% άριστες), Ντίνας, Εφραιμίδης 1 (1/3 επ, 50% υπ -33% άριστες), Καρασαββιδης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 9 (7/15 επ, 2 μπλοκ, 64% υπ -28% άριστες), Γιούρισιτς 10 (7/13 επ, 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 23 (20/36 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ -43% άριστες), Προύσαλης 1 (άσσος), Κόιστρα 17 (13/32 επ, 4 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (4/6 επ, 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 60% υπ -36% άριστες), Κοκκινάκης, Σωτηρίου, Τζελάτης 4 (4/8 επ).
Καζάζης: «Είχαμε την ευκαιρία...»
Ο προπονητή του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης είπε: «Είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε, αλλά κάναμε χοντρά λάθη. Είχαμε σετ μπολ με επίθεση του διαγωνίου μας και δεν το τελειώσαμε. Εαν δεν υπήρχαν αυτά θα ήμασταν μέσα στο παιχνίδι».