moving image by marquee html code
Η ερυθρολευκη ενημερωση σας αλλαξε διαδυκτιακη τοποθεσια. Καθημερινη ερυθρολευκη ενημερωση στο νεο και συγχρονο www.piraeusplanet.gr

Προσφατες δημοσιευσεις

Πέμπτη 26 Μαρτίου 2015

Ολυμπιακα ,Καθαρα,Mαγκικα και Πειραιωτικα νικησε ο Θρυλος την Εφες 86-75 (pics&videos)

Ένας πραγματικα παθιασμένος Ολυμπιακός, πραγματοποιώντας καταπληκτική τέταρτη περίοδο 33-18, κέρδισε την Αναντολού Εφές με 86-75 ,εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα playoffs, παραμένοντας ζωντανός για το πλεονέκτημα έδρας. Σπουδαίο ματς από Μάντζαρη, Λαφαγιέτ, Παπαπέτρου και Πρίντεζη

Βραβευση για τους «Θρύλους του θρύλου»

Η ΚΑΕ Ολυμπιακός τίμησε πριν το ματς με την Εφές τους Ντούσαν Ίβκοβιτς, Στράτο Περπέρογλου για την προσφορά τους στον σύλλογο.

inner

Από τη μία ο αρχιτέκτονας της ομάδας που έφθασε δύο συνεχόμενες φορές (2012, 2013) στην κορυφή της Ευρώπης (στη δεύτερη δεν ήταν προπονητής της) και μια στην Ελλάδα.

inner

inner

Από την άλλη η ήρεμη δύναμη του Ολυμπιακού για μια διετία 2012-14, ενώ από το καλοκαίρι… μετακόμισε στην Τουρκία.

inner

Η «ερυθρόλευκη» ΚΑΕ τίμησε τον Ντούσαν Ίβκοβιτς και τον Στράτο Περπέρογλου για την προσφορά τους στην ομάδα του Πειραιά λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης με την Εφές Αναντολού στο ΣΕΦ για την 10η αγωνιστική του «Top 16» της Ευρωλίγκας.

Ο αγωνας

Εξαιρετικός Μάντζαρης, ισορροπημένο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Μάντζαρη, Λοτζέσκι, Ντάρντεν, Πρίντεζη και Ντάνστον. Οι Πειραιώτες ήταν άστοχοι στις πρώτες του προσπάθειες, αλλά έπαιρναν τα ριμπάουντ στην άμυνα, με τους γηπεδούχους να είναι εύστοχοι από την περιφέρεια με τους Μάντζαρη-Ντάρντεν, όντας μπροστά στο σκορ με 6-2 στο 3’. Ο Μάντζαρης δοκίμαζε αρκετές φορές και να ποστάρει τον κοντύτερο  του Ντρέιπερ, αλλά δεν έβρισκε στόχο, με τους ερυθρόλευκους στην άμυνα να παίζουν συχνά με αλλαγές, κάτι που δεν τους έφερνε πάντα αποτέλεσμα, με τον Σάριτς με έμμεσο τρίποντο να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (6-7) στο 5’.

Ο Τζάνινγκ στη συνέχεια πήρε… φωτιά, καθώς με δύο σερί τρίποντα έφερε την ομάδα του στο +5 (8-13), με τους Πειραιώτες να είναι άστοχοι κοντά στο καλάθι, αλλά ο Ντάνστον ακολούθως με αυτοπεποίθηση αξιοποίησε την ασίστ του Μάντζαρη (10-13). Ο Περπέρογλου έπαιζε καλή άμυνα πάνω στον Ντάρντεν, καταφέρνοντας να σκοράρει γρήγορα στον αιφνιδιασμό (10-16), ο Λοτζέσκι σκόραρε άμεσα ύστερα από επαναφορά, αλλά ακολούθως ο Ντάνστον δεν αξιοποίησε την ωραία πάσα του συμπατριώτη του. Ο Λοτζέσκι πέρασε στο «3», καθώς μπήκε στο ματς ο Λαφαγιέτ, αλλά και ο Χάντερ, ο οποίος με ωραία κίνηση μείωσε σε 14-16, ακολούθως οι γηπεδούχοι έβγαλαν καλή άμυνα, με τον Μάντζαρη στη τελευταία επίθεση να βρίσκει έξυπνα ελεύθερο τον Πρίντεζη, ο οποίος στην εκπνοή του δεκαλέπτου «πυροβόλησε» από τη περιφέρεια, διαμορφώνοντας το 17-16. Καλό δεκάλεπτο από τον εξαιρετικό Μάντζαρη με 5 πόντους και 4 ασίστ.

Πήρε μπρος ο Λαφαγιέτ, χαμένες βολές και ο Κρστιτς

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκε στο ματς με τους Λαφαγιέτ, Μάντζαρη, Λοτζέσκι, Αγραβάνη και Χάντερ, με τους Πειραιώτες να μαζεύει αρκετά επιθετικά ριμπάουντ, αλλά αδυνατούσε να τα αξιοποιήσει.

Ο Κρστιτς εκμεταλλεύθηκε την αλλαγή στην άμυνα (17-20), οι ερυθρόλευκοι έκαναν «παγίδες» στους «ψηλούς» της Εφές συνεχώς, αλλά διάβαζαν το παιχνίδι και έδιναν καλές πάσες, με τους Τούρκους να σκοράρουν και πάλι μέσα στη ρακέτα (17-22). Ο Κατσίβελης στη συνέχεια σκόραρε με υπέροχο ντράιβ, ο Λαφαγιέτ αξιοποίησε στον αιφνιδιασμό το κλέψιμο του Λαφαγιέτ (21-22), με τον Παπαπέτρου να αντικαθιστά τον Λοτζέσκι που είχε κουραστεί. Ο Λαφαγιέτ βρήκε στον… αέρα τον Χάντερ που κάρφωσε (23-24) με υπέροχη ασίστ, αλλά είχε κέφια και στην επίθεση (25-27), με τον Παπαπέτρου στη συνέχεια με ατομική προσπάθεια να σημειώνει ένα δύσκολο καλάθι, φέρνοντας το ματς στα ίσα (27-27) στο 15’.

Ο Λαφαγιέτ ήταν εξαιρετικός στη δεύτερη περίοδο, σκοράροντας συνεχώς με σουτάκια από μέση απόσταση, με τον Χάντερ να αρπάζει με μανία τα επιθετικά ριμπάουντ, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του (31-28). Οι Πειραιώτες συνέχισαν με Λαφαγιέτ, Μάντζαρη, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Χάντερ, με τον Περπέρογλου να δίνει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (32-33) στο 18’. Ντάρντεν και Μάντζαρης στη συνέχεια αστόχησαν από την περιφέρεια, ο Κρστιτς δημιούργησε και πάλι πρόβλημα μέσα στο καλάθι (32-35), με τους Πειραιώτες να είναι απελπιστικά άστοχοι στις βολές (2/8) στο πρώτο ημίχρονο, με τη βολή του Ντάνστον να φέρνει το ματς στα ίσα (35-35) στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Ο Μάντζαρης που ντύθηκε… Σπανούλης και η ένταση Λαφαγιέτ-Κρστιτς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τη βασική του πεντάδα, με τον Πρίντεζη να απαντά στο τρίποντο του Περπέρογλου (38-38). Η Εφές έβρισκε σκορ από βολές (38-42), ο Μάντζαρης έδωσε μία ακόμη ασίστ στον Ντάνστον (40-42), προσέφερε σκορ στην ομάδα παίζοντας και με πλάτη (42-42), ενώ στη συνέχεια ο Ντάνστον ισοφάρισε (44-44). Η απάντηση ήταν άμεση με τρίποντο του Περπέρογλου από τη γωνία (44-47), αλλά ο Μάντζαρης είχε ντυθεί… Σπανούλης, και με ένα ακόμη ντράιβ μείωσε σε 46-47.

Η Εφές στη συνέχεια έβαλε νέο τρίποντο, αλλά ο Κρστιτς έσπρωξε αντιαθλητικά τον Λαφαγιέτ, ο οποίος χρεώθηκε δικαιολογημένα με τεχνική ποινή. Οι ψυχραιμότεροι ηρέμησαν τα πνεύματα, καθώς πήγε να δημιουργηθεί ένταση μεταξύ των δύο παικτών στο 26’. Ο Ίβκοβιτς απέσυρε τον εκνευρισμένο Κρστιτς, με τον Λαφαγιέτ πρώτα με βολή και ακολούθως με ντράιβ να μειώνει σε 49-50. Οι Τούρκοι συνέχιζαν να «πυροβολούν» από την περιφέρεια, αυτή την φορά με τον Μπατούκ (49-53), με τον Πρίντεζη να έχει φτάσει στο ματς τα 12 ριμπάουντ. Ο εξαιρετικός Μάντζαρης μετρούσε 10 πόντους και 6 ασίστ στο ματς στο 28’, συνεχίζοντας στο παρκέ μαζί με τους Κατσίβελη, Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Χάντερ, ο οποίος παίζοντας με πλάτη μείωσε σε 51-53, ενώ ακολούθως στον αιφνιδιασμό ο Λοτζέσκι έδωσε ωραία ασίστ στον Πρίντεζη (53-53, 29’). Ο Ερτέλ στον αιφνιδιασμό με τρίποντο έκανε το 53-57, το οποίο και ήταν το σκορ στο 30’.

Ένας συγκλονιστικός Ολυμπιακός στη τελευταία περίοδο με «καυτό» Παπαπέτρου

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Λαφαγιέτ, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Αγραβάνη και Χάντερ, με τον «Παπ» να «πυροβολεί» από τη περιφέρεια, μειώνοντας σε 56-57, ενώ ακολούθως ο εκνευρισμένος Κρστιτς έκανε επιθετικό φάουλ. Ο Παπαπέτρου με βολή (1/2) ισοφάρισε, ενώ ακολούθως ο Λαφαγιέτ με δεξί ντράιβ έδωσε το προβάδισμα στους Πειραιώτες (59-57), αλλά ο Περπέρογλου έφτασε τους 18 πόντους με ένα ακόμη τρίποντο (59-60). Ο Παπαπέτρου έπαιζε με τεράστια αυτοπεποίθηση, ποστάροντας συνεχώς τον αντίπαλο, φωνάζοντας δυναμικό «παρών» στη τελευταία περίοδο, καθώς σημείωσε ένα ακόμη γκολ-φάουλ, το οποίο αυτή την φορά το αξιοποίησε (62-62). Ο καταπληκτικός Μάντζαρης έδωσε μία ακόμη (την 7) ασίστ στον Ντάνστον (64-62), ο Λαφαγιέτ απολάμβανε το τρίποντο που σημείωσε (67-64) μέσα σε αποθέωση στο ΣΕΦ, με τους Πειραιώτες να βγάζουν τεράστιο πάθος και ενέργεια στο παιχνίδι τους. Ο αποφασισμένος Παπαπέτρου ζήτησε την μπάλα από τον Λαφαγιέτ, έχοντας εμπιστοσύνη στα χέρια του, εκτελώντας και πάλι από την περιφέρεια, ενώ από το ίδιο σημείο ευστόχησε και ο Λαφαγιέτ, φέρνοντας τον Ολυμπιακό στο +7 (73-66) στο 35’, μέσα σε πανδαιμόνιο στο ΣΕΦ

Οι Πειραιώτες συνέχισαν με τους Λαφαγιέτ, Μάντζαρη, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Ντάνστον, με τον Μπατούκ να μειώνει με τρίποντο (73-69), αλλά στη συνέχεια ο Λαφαγιέτ με ασίστ βρήκε τον Ντάνατον (75-69). Ο Μάντζαρης έπαιρνε και ριμπάουντ, ο Πρίντεζης «έκοψε» τα πόδια του Σάριτς με υπέροχη κίνηση, φέρνοντας τους γηπεδούχους στο +8 (77-69) στο 38’, ενώ ακολούθως ο Λοτζέσκι με τρίποντο έφερε στο +9 (80-71)  τους ερυθρόλευκους. Ο ασταμάτητος Περπέρογλου, με νέο τρίποντο, μείωσε σε 80-75, αλλά ο Πρίντεζης ένα λεπτό πριν το τέλος, με «καυτό» τρίποντο του Πρίντεζη, ουσιαστικά έδωσε τέλος στο ματς, «γράφοντας» το 83-75. Ο Λοτζέσκι αξιοποίησε το γκολ-φάουλ στο τέλος, με τους Πειραιώτες να κερδίζουν με 86-75, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση. Συγκλονιστική τέταρτη περίοδο πραγματοποίησαν οι ερυθρόλευκοι, καθώς μέτρησαν σκορ 33-18.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 35-35, 53-57, 86-75
Ανά δεκάλεπτο: 17-16, 18-19, 18-22, 33-18

Τα στατιστικα των δυο ομαδων

Τα highlights της αναμετρησης

Π. Αγγελόπουλος: «Ηταν μία νίκη Ολυμπιακή…»

Σε πελάγη ευτυχίας έπλεε μετά την επικράτηση επί της Αναντολού Εφές ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος, με τον πρόεδρο της ΚΑΕ να τονίζει ότι ήταν μία νίκη Ολυμπιακή.
Ο ένας εκ των ιδιοκτητών της ΚΑΕ, Παναγιώτης Αγγελόπουλος μίλησε μετά την σπουδαία νίκη του Ολυμπιακού απέναντι στην Αναντολού Εφές και αναφέρθηκε στην επιστροφή των Ντούσαν Ιβκοβιτς και Στράτο Περπέρογλου, ενώ στάθηκε και στην απόδοση του Ιωάννη Παπαπέτρου.
«Αισθάνομαι περηφάνια. Η δικαίωση είναι για μεγαλύτερους στόχους. Δικαιωμένος είσαι αν πας στο Final 4 και το κατακτήσεις. Όταν είσαι δέκα χρόνια στις τοπ ομάδες της Ευρώπης έχεις την προϋπόθεση να πας παραπάνω. Σήμερα ήταν μία νίκη ψυχής, χωρίς πολλούς βασικούς παίκτες. Ήταν μία νίκη που τα έδωσαν όλα οι παίκτες και την ευχαριστηθήκαμε περισσότερο. Ήταν μία νίκη Ολυμπιακή. Η Εφές είναι από τις ομάδες με μεγάλο μπάτζετ και μεγάλο προπονητή, με παίκτες που είτε έπαιζαν στο NBA, είτε θα πάνε εκεί», δήλωσε αρχικά ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος και πρόσθεσε:
«Από την προηγούμενη αγωνιστική που είχαμε πολλές απουσίες και χάσαμε, δείξαμε χαρακτήρα. Παρά την ήττα δείξαμε ότι είμαστε έτοιμοι για μάχη. Το θέμα είναι να είμαστε υγιείς και να πάμε στη Μόσχα για τη νίκη».
Για τους Ίβκοβιτς και Περπέρογλου: «Με τον Ίβκοβιτς κατακτήσαμε την πιο ανέλπιστη Ευρωλίγκα και στη συνέχεια το πρωτάθλημα. Είναι η ζωντανή ιστορία του Ολυμπιακού και δεν γίνεται να μην τιμάς τον συγκεκριμένο άνθρωπο. Ο Στράτος στο Λονδίνο, πέρα το τι έκαναν οι Σπανούλης και Λο –το είχα πει άλλωστε- ήταν ο κρυφός MVP στο Final 4. Φέτος, διάλεξε αλλού να αγωνιστεί. Είναι επαγγελματίας, αλλά τον αγαπάμε».
Για τον Παπαπέτρου: «Ευχαριστήθηκα πολύ το “come back” του Παπαπέτρου που είναι ο μεγάλος φετινός άτυχος. Σήμερα, θύμισε τον παλιό καλό Παπαπέτρου, όπως στην περσινή σειρά με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Αλλά με εντυπωσίασε και ο Μάντζαρης που έπαιξε και για τους υπόλοιπους απόντες».
Για να καταλήξει: «Είναι η ομάδα. Το να καλύψεις απουσίες είναι δύσκολο και δεν είναι καθόλου απλό. Το θέμα είναι να δούμε με ποιους ανταγωνιζόμαστε και τι μπάτζετ έχουν. Για παράδειγμα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έχει 45 εκατ. ευρώ μπάτζετ. Δεν είναι κάτι απλό που λέμε με τις απουσίες να πάμε να πάρουμε εκεί το διπλό. Αν το καταφέρουμε θα είναι επίτευγμα. Αυτοί εάν δεν το καταφέρουν, δεν ξέρουμε που απολογούνται».

Σφαιρόπουλος: «Έδωσαν και την ψυχή τους»

Μια από τις μεγαλύτερες φετινές χαρακτήρισε τη νίκη επί της Εφές ο κόουτς του Ολυμπιακού

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος αναγνώρισε την προσπάθεια των παικτών τους, στους οποίους απένειμε τα εύσημα, καθώς όπως δήλωσε χαρακτηριστικά όλοι έπαιξαν με την ψυχή τους και έδειξαν αυταπάρνηση και παράλληλα χαρακτήρισε τη νίκη επί της Εφές μία από τις μεγαλύτερες φετινές που έχει πετύχει ο Ολυμπιακός λόγω των συνθηκών. «Είναι μια μεγάλη νίκη.
Από τις μεγαλύτερες φετινές λόγω των συνθηκών που είχαμε. Ολοι οι παίκτες ανταποκρίθηκαν στο έπακρο. Είναι μεγάλη νίκη γιατί παρόλο τις απουσίες, όλοι οι παίκτες έδειξαν αυταπάρνηση, έδωσαν και την ψυχή τους και κερδίσαμε μία ομάδα που μας είχε νικήσει στον πρώτο γύρο.
Ηταν πολύ σημαντικό ότι κρατήσαμε τους δύο βασικούς δημιουργούς, Ερτέλ και Ντρέιπερ χαμηλά. Η άμυνά μας ήταν καλή εκτός ίσως στην τρίτη περίοδο, όταν δώσαμε σε μερικές περιπτώσεις εύκολους πόντους.
Ηταν θέμα χρόνου να βρούμε ρυθμό από την άμυνα στην επίθεση. Ημασταν λίγο βιαστικοί στο πρώτο ημίχρονο. Θέλαμε να τελειώσουμε γρήγορα φάσεις. Αυτό μας κόστισε. Πιστεύω, όμως, ότι στο τέλος και στην τέταρτη περίοδο, όταν μπήκαν ένα-δύο σουτ, η ομάδα λύθηκε. Σκοράμε 33 πόντους στην τέταρτη περίοδο και 51 στο δεύτερο ημίχρονο.
Η νίκη ανήκει στους παίκτες, γιατί με την υπερπροσπάθειά τους καλύφθηκαν τα κενά. Δεν θα ήθελα να ξεχωρίσω κάποιον παίκτη. Ολοι βοήθησαν.
 Η προσπάθεια είναι συνολική.
Δεν είναι μόνο η επίθεση.
Είναι τα ριμπάουντ και η καλή άμυνα.
Η συλλογική προσπάθεια μάς έδωσε τη νίκη.
 Ευχαριστώ επίσης τους συνεργάτες μου για το διάβασμα του αντιπάλου, όπως και τον κόσμο που μας βοήθησε σε κρίσιμα σημεία και μας έδωσε δύναμη και κουράγιο. Είναι πολύ σημαντικό ότι ο Ολυμπιακός για 10η χρονιά βρίσκεται στα πλέι οφ.
 Δεν ξέρω πόσες ομάδες το έχουν καταφέρει. Είναι πολύ σημαντικό που τηρούμε την παράδοση», δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου μετά τη νίκη του Ολυμπιακού ο Γιάννης Σφαιρόπουλος.

Μάντζαρης: «Όλοι δώσαμε το κάτι παραπάνω»

Και για τους απόντες έπαιξαν απόψε οι παίκτες του Ολυμπιακού κόντρα στην Εφές, όπως τόνισε ο Βαγγέλης Μάντζαρης. Ο διεθνής γκαρντ δήλωσε περήφανος για τη 10η σερί χρονιά των Πειραιωτών στα πλέι-οφ.

Έλειπαν Σπανούλης, Σλούκας, Πέτγουεϊ, Τσαϊρέλης, αλλά ο Ολυμπιακός δεν… μάσησε! Και σε αυτό εστίασε ο Βαγγέλης Μάντζαρης ο οποίος ανέφερε πως άπαντες υπερέβαλλαν εαυτούς για να φτάσουν στη νίκη επί της Εφές και να προκριθούν στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, παίζοντας πλέον τα… ρέστα τους στη Μόσχα για το πλεονέκτημα έδρας.

«Είναι μια σπουδαία νίκη για εμάς, σε μια δύσκολη δύσκολη εβδομάδα με πολλές απουσίες, καθώς έλειπαν σήμερα πολλά παιδιά. Παρόλ’ αυτά δώσαμε το κάτι παραπάνω, παίξαμε και για τους απόντες και πήραμε το ροζ φύλλο αγώνα. Έχουμε πει πως ο καθένας στην ομάδα έχει το ρόλο του. Σήμερα συμπληρώσαμε και το κενό των τραυματιών και είμαστε περήφανοι που για δέκατη συνεχόμενη χρονιά θα είμαστε στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας (σ.σ εξασφαλίστηκε και μαθηματικά η πρόκριση).

«Είναι πολύ νωρίς να μιλήσουμε για τη συνέχεια. Είμαστε Ολυμπιακός και όποιος και να λείπει, πάντα παίζουμε για τη νίκη, πάντα παίζουμε για να κερδίζουμε στο παρκέ. Τώρα προέχει ο Κόροιβος Αμαλιάδας και στη συνέχεια θα δούμε το ματς στη Μόσχα. Θα παλέψουμε για το πλεονέκτημα έδρας».

Τέλος για το αν ξεχώρισε κάποιον συμπαίκτη του για την αποψινή του παρουσία, είπε: «Θα ήταν άδικο αν μιλήσουμε συγκεκριμένα για κάποιον. Όλοι έδωσαν το κάτι παραπάνω και φτάσαμε σε αυτή τη νίκη».

Πρίντεζης: «Μπορούμε να νικήσουμε τον οποιονδήποτε»

Πολύ χαρούμενος για τη σημαντική του Ολυμπιακού επί της Αναντολού Εφές, δήλωσε ο Γιώργος Πρίντεζης.

Ο Ολυμπιακός είναι από τις ομάδες που μπορεί να νικήσει τον οποιονδήποτε αντίπαλο, σε οποιοδήποτε γήπεδο, όπως δήλωσε ο Γιώργος Πρίντεζης μετά την επικράτηση επί της Αναντολού Εφές.

«Είμαι χαρούμενος γιατί είχαμε πολύ καλή αντίδραση μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες. Βρήκαμε το δρόμο προς το καλάθι στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήραμε μία πολύ σημαντική νίκη, ώστε να μείνουμε ζωντανοί στη μάχη για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Ευρωλίγκας. Ωστόσο, δεν είναι το τέλος του κόσμου, γιατί πιστεύω πως μπορούμε να νικήσουμε την οποιαδήποτε ομάδα, σε οποιαδήποτε έδρα», ήταν τα λόγια του Γιώργου Πρίντεζη

Χάντερ: «Έπρεπε να πάρουμε τη νίκη»

Οι παραινέσεις του Γιάννη Σφαιρόπουλου, έκαναν τους παίκτες του Ολυμπιακού να μπουν πιο σκληρά στο δεύτερο μέρος και να πάρουν τη νίκη επί της Εφές, σύμφωνα με τον Οθέλο Χάντερ.

Την οδηγία του Γιάννη Σφαιρόπουλου, να μπουν στο δεύτερο μέρος και να παλέψουν, ακολούθησαν πιστά οι παίκτες του Ολυμπιακού και έτσι έφτασαν στη νίκη επί της Αναντολού Εφές, σύμφωνα με όσα είπε ο Οθέλο Χάντερ.

«Έπρεπε να πάρουμε τη νίκη. Ο προπονητής μας έλεγε όλη την ώρα “παλέψτε”, “παλέψτε”, “παλέψτε”. Γι’ αυτό βγήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε ακόμη πιο σκληρά και πήραμε τη νίκη», δήλωσε ο Οθέλο Χάντερ.

Ίβκοβιτς: «Μεγάλη στιγμή η βράβευση»

Μεγάλη προσωπική του στιγμή χαρακτήρισε ο Ντούσαν Ίβκοβιτς τη βράβευσή του από την ΚΑΕ Ολυμπιακός τονίζοντας πως η νίκη του ήταν δίκαια.

Συγκινημένος για τη βράβευσή του από την ΚΑΕ Ολυμπιακός για την προσφορά του ήταν ο Ντούσαν Ίβκοβιτς.
«Ήταν μια μεγάλη στιγμή για μένα η βράβευση αυτή. Ευχαριστώ την ΚΑΕ και τον κόσμο», δήλωσε ο προπονητής της Αναντολού Εφές.
Όσο για τον αγώνα, χαρακτήρισε δίκαια τη νίκη του Ολυμπιακού. «Ο Ολυμπιακός δίκαια νίκησε. Εμείς παλέψαμε σαν ομάδα για τρία δεκάλεπτα και ήμασταν στην ισοπαλία παρόλο που χάσαμε κάποια εύκολα καλάθια. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν παίξαμε άμυνα σαν ομάδα και ο Ολυμπιακός είχε 6/8 τρίποντα σε καθοριστικές στιγμές, ενώ εμείς χάσαμε καρφώματα και λέι απ τελειώνοντας το παιχνίδι με πολύ χαμηλό ποσοστό στα δίποντα. Δεχόμενοι 33 πόντους στην τελευταία περίοδο δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι καλύτερο. Θα προσπαθήσουμε να βρούμε τον εαυτό μας στη συνέχεια».

Περπέρογλου: «Το καλύτερο μπάσκετ στην καριέρα μου»

Ιδιαίτερα συγκινημένος για την τιμή που του έκανε ο Ολυμπιακός δήλωσε ο Στράτος Περπέρογλου μετά το παιχνίδι.

«Πέρασα δύο όμορφα χρόνια εδώ και θα τα θυμάμαι για πάντα. Εδώ έπαιξα το καλύτερο μπάσκετ στην καριέρα μου. Ήταν μεγάλη τιμή αυτό που μου έκανε ο Ολυμπιακό. Ευχαριστώ και τον κόσμο για την στήριξή του», τόνισε και ανέφερε –στη συνέχεια για το παιχνίδι:

«Ο Ολυμπιακός έπαιξε με απουσίες. Καταφέραμε για τρία δεκαλεπτα να είμαστε κοντά στο σκορ. Στην τελευταία όμως ο Ολυμπιακός έβαλε 33 πόντους και έτσι πήρε τη νίκη. Για να νικήσεις του Ολυμπιακό πρέπει να είναι καλός σε όλο το ματς. Δεν ήταν έλλειψη συγκέντρωσης. Ο Ολυμπιακός ήταν το φαβορί και το δείχνει και η βαθμολογία», κατέληξε.

Συνεντευξη Τυπου-Δηλώσεις Γιάννης Σφαιρόπουλος Βαγγέλης Μάντζαρης Ιωάννης Παπαπέτρου Βαγγέλης Αγγέλου Δημήτρης Αγραβανης