Η ερυθρολευκη ενημερωση σας αλλαξε διαδυκτιακη τοποθεσια. Καθημερινη ερυθρολευκη ενημερωση στο νεο και συγχρονο www.piraeusplanet.gr

Προσφατες δημοσιευσεις

Δευτέρα 16 Μαρτίου 2015

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 72-88

Για την 20η αγωνιστική της Basket League, ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα και άνετα τον ΠΑΟΚ μέσα στη Θεσσαλονίκη με σκορ 72-88, παίζοντας καλό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ, παραμένοντας μόνος πρώτος στη κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος. Οι Πειραιώτες συνάντησαν μία εχθρική ατμόσφαιρα, αλλά φρόντισαν να... σιγήσουν την Πυλαία με την επιβλητική τους
 εμφάνιση και την ανωτερότητα τους, αφήνοντας το στίγμα τους από τη πρώτη περίοδο (13-26), παρά τις απουσίες (Σπανούλης, Πέτγουεϊ, Κατσίβελης, Τσαϊρέλης).
Η διαφορά έφτασε δύο φορές στο +21 (47-68 και 59-80 στο 35'), με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα συνεχόμενο προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα σε διψήφιο αριθμό, έχοντας κυριαρχήσει σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους στο ματς. Οι ερυθρόλευκο είχαν πλουραλισμό στην επίθεση, όντας αρκετά εύστοχοι (26/41-63%, 9/19-47%, 9/12β-75%), είχαν θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (19/11) και υπήρχε ισορροπία στα ριμπάουντ (31-30), αν και οι γηπεδούχοι μάζεψαν 12 επιθετικά "σκουπίδια".

Ο Πρίντεζης ήταν εντυπωσιακός ειδικά στη πρώτη περίοδο, έχοντας υψηλή απόδοση, παίρνοντας πρωτοβουλίες στην επίθεση (14π), πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Λοτζέσκι που επέστρεψε στις εξαιρετικές εμφανίσεις (15π, 4/6δ, 2/4τρ, 7ρ, 4ασ), βοήθησε επιθετικά ο Λαφαγιέτ βάζοντας μεγάλα σουτ (14π, 4/4δ, 2/3τρ), βοήθησε την ομάδα οι Μάντζαρης (7π, 4ρ, 4ασ) και Ντάρντεν (11π, 3/3δ, 4ρ), ενώ συνείσφερε τα μέγιστα σε σκορ και δημιουργία (9π, 7ασ) ο Σλούκας που έδωσε ρυθμό στον Ολυμπιακό. Ο Σφαιρόπουλος έκανε ροτέισον στους παίκτες του, μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής, χρησιμοποιώντας τους παίκτες του και σε άλλες θέσεις, όπως τον Ματ στο "2" και τον Παπαπέτρου στο "4" για ορισμένα λεπτά.

"Αφηνιασμένος" Πρίντεζης

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Μάντζαρη, Λοτζέσκι, Ντάρντεν, Πρίντεζη και Ντάνστον, με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 2-5, χάρη σε ωραία προσπάθεια από τον Πρίντεζη. Οι Πειραιώτες έψαχναν τρόπο να πάρουν σκορ κυρίως μέσα στο καλάθι, με την μπάλα να καταλήγει αρκετές φορές στον Πρίντεζη, ο οποίος έπαιρνε πρωτοβουλίες, με τον Ντάρντεν να "γράφει" το 5-11 από την αδύναμη πλευρά. Οι ερυθρόλευκοι έβγαζαν άμυνες, έπαιρναν και τα ριμπάουντ, με τον Μάντζαρη να δίνει έξοχη ασίστ στον Πρίντεζη, φέρνοντας την ομάδα του στο +8 (5-13) στο 4'.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους, με τον... αφηνιασμένο Πρίντεζη να... ύπατε, τελειώνοντας τις φάσεις με εντυπωσιακό τρόπο, μετρώντας τους 11 από τους 18 πόντους της ομάδας του. Οι ερυθρόλευκοι με τον Ντάνστον  εκτόξευσαν την διαφορά στο +13 (7-20) στο 7', με τον Χάντερ να τον αντικαθιστά και τον Λοτζέσκι να σημειώνει το πρώτο του σουτ στο παιχνίδι. Ο Ντάρντεν έφερε την διαφορά στο +14 (10-24), ο Λαφαγιέτ στη συνέχεια έδωσε ωραία ασίστ στον Χάντερ, με τον Ολυμπιακό να έχει κυριαρχήσει στα ριμπάουντ (6-11) και την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με νταμπλ σκορ (13-26).

Πολλές βολές ο ΠΑΟΚ, η διαφορά έφτασε στο +17 για τον Ολυμπιακό

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Λαφαγιέτ, Σλούκα, Ντάρντεν, Αγραβάνη και Καββαδά, με τον Σλούκα να δίνει υπέροχη alley-oop ασίστ στον Έλληνα σέντερ που κάρφωσε (16-32). Ο Παπαπέτρου πέρασε στο ματς, όπως και ο Λοτζέσκι στο "2", εκτελώντας από την περιφέρεια (20-35), ενώ στη συνέχεια με ένα ακόμη σουτ έφερε την διαφορά στο +17 (20-37) στο 33'.

Ο Παπαπέτρου είχε περάσει σε θέση "4", με τον Σφαιρόπουλο να κάνει ροτέισον σε παίκτες και θέσεις, ο οποίος ακολούθως αξιοποίησε το γκολ-φάουλ που κέρδισε (24-40) στο 15'. Οι διαιτητές φόρτωναν με αρκετά φάουλ τους Πειραιώτες, με τον ΠΑΟΚ να μετρά 15/21 βολές στο πρώτο ημίχρονο και ο Ολυμπιακός μόλις 3/3, με τον Λαφαγιέτ με τρίποντο να αυξάνει την διαφορά στο +19 (24-43). Ο Χαριτόπουλος στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 29-43, αλλά ο Σλούκας στη συνέχεια έδινε ασίστ στον Ντάνστον και έβαζε τρίποντα, με το 34-48 να είναι το σκορ του πρώτου εικοσάλεπτου.

Ο Σλούκας έδωσε ρυθμό στους Πειραιώτες

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με την βασική του πεντάδα, με τον Ντάνστον να καρφώνει με μανία, αξιοποιώντας τις ασίστ των συμπαικτών του, ο Λοτζέσκι βρήκε τον δρόμο μέσα στο καλάθι, με τον Όντουμ να ρίχνει την διαφορά στο +12 (40-52).

Ο Λοτζέσκι ήταν και πάλι "καυτός" από απόσταση (40-54), ο Σλούκας έδωσε την 5η του ασίστ στον Λαφαγιέτ, με τον 25χρονο γκαρντ να παίρνει πρωτοβουλίες σε επίθεση και δημιουργία, ανεβάζοντας την διαφορά στο +18 (47-65) στο 28'.  Η παρουσία του Σλούκα είχε δώσει ρυθμό στην ομάδα, με τον Ντάρντεν με τρίποντο να ανεβάζει την διαφορά στο +21 (47-68), με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν να σκοράρουν δίχως δυσκολία, με του Σλούκα, Λαφαγιέτ και Χάντερ, με το σκορ στο 30' να "γράφει" 53-70.

Έφτασε στο +21 στο 35', "πυροβολώντας" από τη περιφέρεια

Ο Ολυμπιακός στη τέταρτη περίοδο επέστρεψε στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Σλούκα, Λοτζέσκι, Αγραβάνη και Χάντερ, με τον Σλούκα να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση σε σκορ και δημιουργία (9π, 6ασ), φέρνοντας την διαφορά στο +17 (55-72). Ο Λαφαγιέτ ήταν και πάλι εύστοχος από τα 6.75 μέτρα ,(56-75), αποχωρώντας στη συνέχεια καθώς έπεσε άτσαλα στο παρκέ, με αποτέλεσμα να χτυπήσει. Μάντζαρης και Πρίντεζης "πυροβόλησα" και εκείνοι με την σειρά τους από τη περιφέρεια, ανεβάζοντας τη διαφορά και πάλι στο +21 (59-80) στο 35', απογοητεύοντας τους γηπεδούχους.

Οι Πειραιώτες στη συνέχεια είχαν κολλήσει στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να το εκμεταλλεύεται και να μειώνει σε 65-80, με ένα μικρό σερί 6-0, αλλά το παχνίδι είχε αποκτήσει εδώ και ώρα διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Λοτζέσκι με ένα ακόμη τρίποντο έγινε ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στο ματς με 15 πόντους, με τους ερυθρόλευκους να κερδίζουν εύκολα τον ΠΑΟΚ με σκορ 72-88

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 34-48, 53-70, 72-88
Ανά δεκάλεπτο: 13-26, 21-22, 19-22, 19-18

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος):  Λάνγκφορντ 19 (1), Λιάπης 2, Κάρτερ 15 (2), Τσόχλας, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 6, Όντουμ 10, Βον 3, Σιναντίνοβιτς 2, Χαριτόπουλος 6, Σαλούστρος 4.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 5, Ντάνστον 6, Ντάρντεν 11 (1τριπ, 4ριμπ), Παπαπέτρου 3, Σλούκας 9 (1τριπ, 7ασ), Λαφαγιέτ 13 (2), Λοτζέσκι 15 (2τριπ, 7ριμπ, 4ασ), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 14 (2), Αγραβάνης, Μάντζαρης 7 (1τριπ, 4ριμπ, 4ασ), Καββαδάς 2.

Αναλυτικά τα στατιστικά του ΠΑΟΚ στο ματς:

Αναλυτικά τα στατιστικά του Ολυμπιακού στο ματς:

Σφαιρόπουλος: «Δίκαιη η νίκη μας παρά τις απουσίες»

Ο Ολυμπιακός έφυγε από την Πυλαία με το διπλό στις αποσκευές του με 72-88, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να τονίζει ότι η ομάδα του αντέδρασε μετά την ήττα από την Φενέρμπαχτσε και πήρε μία δίκαιη νίκη, παρά τα πολλά και σημαντικά προβλήματα τραυματισμών που αντιμετωπίζει και πώς οι Πειραιώτες έχουν μάθει να λειτουργούν σωστά και χωρίς τον ηγέτη τους, Βασίλη Σπανούλη.

«Η διαφορά δεν μετράει, αυτό που μετράει είναι πως είχαμε τον έλεγχο του ματς από την αρχή. Και επιθετικά, αλλά και αμυντικά. Το ζητούμενο ήταν να αντιδράσουμε μετά την ήττα στην Ευρωλίγκα και το κάναμε. Αναμφισβήτητα κάναμε μια δίκαιη νίκη και έχοντας πολλές απουσίες», είναι όσα είπε ο κόουτς του Ολυμπιακού, Γιάννης Σφαιρόπουλος μετά τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Για να συνεχίσει αναλύοντας την αναμέτρηση και να αναφέρεται στους πολλούς τραυματισμούς του Ολυμπιακού:« Σταματήσαμε στο πρώτο ημίχρονο τον ΠΑΟΚ που έχει παίκτες που ανά πάσα στιγμή μπορούν να σκοράρουν μέσα και μακριά από το καλάθι. Είχαμε καλή κυκλοφορία της μπάλας από την αρχή και πήραμε μια μεγάλη διαφορά. Κάτι που είναι σημαντικό για την έκβαση τέτοιου είδους αγώνων. Θεωρώ πως το πρώτο ημίχρονο γενικά ήταν αυτό που καθόρισε το παιχνίδι. Είχαμε συγκέντρωση, μεγαλώσαμε τη διαφορά και την κρατήσαμε. Όταν ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να αντιδράσει, εμείς είχαμε και πάλι την απαιτούμενη συγκέντρωση, παίξαμε ομαδικά, κάναμε το παιχνίδι που θέλαμε, δείξαμε το καλό μας πρόσωπο και αυτό είναι το πιο σημαντικό. Εύχομαι καλή συνέχεια στον ΠΑΟΚ.
Και οι δύο παίκτες, και ο Σλούκας και ο Λαφαγιέτ έχουν προβλήματα τραυματισμών, ο Λαφαγιέτ είναι πιο σοβαρό, γύρισε άσχημα το πόδι του. Ο Σλούκας έχει ένα τράβηγμα στον δικέφαλο, αλλά και για τους δύο θα μπορούμε να πούμε όταν επιστρέψουμε.
Ο Σπανούλης είναι ο ηγέτης μας, ο αρχηγός μας και ένας παίκτης που κάνει τη διαφορά. Είναι ένας παίκτης που υποκλίνεται μπροστά του όλη η Ευρώπη. Για εμάς, όμως, είναι πολύ σημαντικό ότι λειτουργούμε σωστά με ή χωρίς τον Σπανούλη.
Ακόμη και όταν ο Σπανούλης είναι στον πάγκο, η ομάδα λειτουργεί ομαδικά. Αυτό είναι το ζητούμενο, να λειτουργούμε σωστά. Το σημαντικό είναι πως όλοι οι παίκτες είναι σημαντικοί για την ομάδα και το έχουν καταλάβει καλά αυτό. Αυτοί οι παίκτες έχουν επιλεγεί για να διεκδικούν τίτλους,  γι’ αυτό είναι εδώ.
Είμαστε μια ομάδα με όλη τη σημασία της λέξεως. Με ή χωρίς τον Σπανούλη,  αλλά θέλω να πω ότι δεν απουσιάζει μόνο ο Σπανούλης, τραυματίες είναι και ο Πέτγουεϊ, ο Κατσίβελης και ο Τσαϊρέλης. Έχουμε τόσους πολλούς τραυματίες, αλλά η ομάδα συνεχίζει να παίζει καλά και αυτό είναι το ζητούμενο.  Θέλουμε να ξεπεράσουμε τους τραυματισμούς και να παίζουμε καλά, να μην χαλάμε το παιχνίδι μας.
Το πιο σημαντικό όλων είναι η ομάδα να είναι έτοιμη  στα κρίσιμα, στα πλέι οφ σε Ελλάδα και Ευρωλίγκα. Εκτός από τους τραυματίες, έχουμε και δύο παίκτες που επέστρεψαν  από πολύμηνους τραυματισμούς. Τον Παπαπέτρου που γύρισε έπειτα από έξι και τον Αγραβάνη που επέστρεψε έπειτα από τρεις μήνες. Δεν είναι εύκολο να βρεις ρυθμό. Θέλουν τον χρόνο τους, αλλά κάνουν πολύ μεγάλη προσπάθεια. Η ομάδα δεν είναι στο 100% και μόνο όταν θα είναι όλοι έτοιμοι, θα δείξουμε το πραγματικό μας πρόσωπο. Δεν έγινε βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης, δεν κοιτάμε το τέλος του δρόμου, αλλά το επόμενο βήμα για τη διαδρομή που έχουμε να κάνουμε. Και αυτό το βήμα είναι το πιο σημαντικό».

Τραυματίστηκε και ο Λαφαγιέτ

Τελειωμό δεν έχουν τα προβλήματα για τον Ολυμπιακό, καθώς επτά λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης απέναντι στον ΠΑΟΚ, ο Ολιβερ Λαφαγιέτ τραυματίστηκε.
Ο Ολιβερ Λαφαγιέτ που έκανε πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στον ΠΑΟΚ στη νίκη του Ολυμπιακού με 72-88, επτά λεπτά πριν από την λήξη της αναμέτρησης υπέστη διάστρεμμα στον αστράγαλο του δεξιού ποδιού και η ανησυχία στο «στρατόπεδο» του Ολυμπιακού είναι έντονη.
Η κακοδαιμονία δεν λέει να αφήσει ήσυχη την ομάδα του Ολυμπιακού, καθώς οι Βασίλης Σπανούλης, Μπρεντ Πέτγουεϊ, Μιχάλης Τσαϊρέλης και Δημήτρης Κατσίβελης είναι ήδη τραυματίες. Στην ήδη υπάρχουσα λίστα προστέθηκε και το όνομα του Λαφαγιέτ, ενώ ο Δημήτρης Αγραβάνης επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του μόλις στο ματς της Παρασκευής (13/03) απέναντι στην Φενέρμπαχτσε και ο Βαγγέλης Μάντζαρης έχει… σφίξει τα δόντια για να παίξει κόντρα στην τουρκική ομάδα και στον ΠΑΟΚ.